Zastanawiałem się, czy możliwe jest dziś napisanie jakiegokolwiek tekstu związanego z savoir-vivrem, w kontekście przestrzeni publicznej, w którym pominę w pierwszym zdaniu słowo pandemia?
Okazuje się, że jest to bardzo trudne. Tak samo jak zbliżający się czas, w którym nie pozostaje nam nic innego, jak po prostu się odnaleźć. Jedną ze wskazówek bezpiecznego przechodzenia przez trudny okres jest m.in. Strefa Kulturalnego Podróżowania.
Oczywiście nie każdy może czuć się zagubiony, co więcej, wielu z nas może w pandemię nie wierzyć, bo… mamy do tego prawo. Sceptycy mogą również poddawać pod wątpliwość zalecenia dot. kulturalnego podróżowania wyświetlane w pociągach: – Bo czy pojawiające się grafiki są w stanie coś zmienić? – pytają powątpiewając. Ja jednak widzę w tym wszystkim wiele dobrego, co więcej – widzę szansę.
Tak to się zaczęło
Strefa Kulturalnego Podróżowania to projekt stworzony kilka lat temu przez PKP Intercity, do którego zostałem zaproszony, by podzielić się swoim doświadczeniem z zakresu savoir-vivre.
Ciekawym efektem podjęcia współpracy jest reakcja moich znajomych. Ci, którzy akurat podróżują pociągiem wysyłają do mnie często wiadomości ze swoją refleksją, sugestią związaną z komfortem podróżowania, opisując ciekawe, mniej eleganckie, ale i te napawające nadzieją, przykłady zachowania się w pociągu, albo po prostu robią zdjęcie ekranu monitora, na którym pojawiają się slajdy z Strefy Kulturalnego Podróżowania.
Znajomi donoszą
Ileż to ja już się naczytałem wiadomości o podobnej treści: „Wiesz, siedzą koło mnie dwa typy i tak głośno nawijają o finansach, że jeszcze chwila i zainwestuję w ten ich złoty interes”, albo „Adaś, weź no przygotuj jakiś slajd, żeby jednak dosadniej powiedzieć, by te nogi pozostały w buciorach, a nie na kanapie, pod moim nosem”.
Zmieniamy się
Jednocześnie patrząc na projekt PKP Intercity w kontekście efektywności i pozytywnego wpływu, to widać że częściej zaczęliśmy zwracać uwagę na współpodróżującyh i oni na nas. Pomimo wielu osobistych (czasem mniej przyjemnych) doświadczeń, których każdy z nas doświadczył w podróży, wiele zaczęło się zmieniać – na dobre.
Wyjątkowe urodziny
Szybko doczekaliśmy się drugich, później trzecich, obecnie czwartych urodzin Strefy Kulturalnego Podróżowania, czyli podpowiadania pasażerkom i pasażerom o tym, jak możemy ułatwiać sobie wspólną podróż. W przyszłym roku czekają nas piąte urodziny.
Intuicyjnie czuję, że to właśnie 2021 roku wyczekujemy z nadzieją, że nawet jak to wszystko nie minie (oby minęło), to może będzie łatwiej, bezpieczniej, opanujemy to, co się teraz dynamicznie rozwija.
Magiczna piątka
Piątka to również cyfra, która kryje się za najnowszą odsłoną pięciu podpowiedzi dotyczących Strefy Kulturalnego podróżowania. Moim zdaniem Strefy, która wychodzi daleko poza pociąg, szybkie i ciche Pendolino, czy dworzec. Sugestie, które wspólnie przygotowaliśmy z zespołem Komunikacji PKP Intercity bez wahania zaproponowałbym wszędzie, gdzie spotykam się z innymi osobami, bez względu na ich przekonanie co do zagrożenia pandemią.
Czy odkrywamy Amerykę?
Czy dajemy rady, których nikt wcześniej nie wymyślił? Nie, ale to jest właśnie szansa, o której pisałem na wstępie.
Szansa na utrwalenie, przyzwyczajenie, przypomnienie zaleceń funkcjonujących już w przestrzeni publicznej, które jeżeli w opinii wielu z nas nie chronią życia, to przynajmniej sprawiają, że inni czują się w naszym towarzystwie bardziej komfortowo.
I tu nie chodzi o głośne słuchanie muzyki, które wciąż irytuje i na które trzeba zwracać uwagę, ale o poczucie bezpieczeństwa.
Odpowiedzialność na piątkę
Strefa Kulturalnego Podróżowania – ostatnią z pięciu podpowiedzi najnowszej edycji jest sugestia, by zrezygnować z podróży pociągiem, jeżeli nie czujemy się dobrze.
Rozumiem, że nie każdy może sobie na to pozwolić, bo praca, obowiązki, rodzina i wiele innych ważnych życiowych sytuacji wymaga podróżowania.
Jednocześnie, jestem pod wrażeniem, że firma, której celem jest (proszę mi wybaczyć dosłowność, której na tym blogu unikam jak grypy) m.in. „dowożenie” budżetu, sama do unikania swoich usług zachęca. To bardzo odpowiedzialne, a może nawet inspirujące?
Teraz wszystko leży w naszych rękach i nie pozostaje nam nic innego, jak również zdać ten ciężki test na piątkę, a egzamin pewno trochę potrwa.
###
W powyższym wpisie korzystałem ze slajdów Kodeksu Kulturalnego Podróżowania, który niebawem będzie wyświetlany w przestrzeni
PKP INTRECITY.
W nowych okolicznościach zmianie uległy formy i zwyczaje, do których tak mocno się przyzwyczailiśmy, a które wciąż wpływają na wizerunek firm oraz instytucji, niemalże każdego działu. Zapraszam na szkolenia on-line, podczas których konsultuję życiowe oraz biznesowe sytuacje – od prowadzenia telekonferencji, po wysyłanie prezentów.
(po kliknięciu w logotyp przejdą Państwo do sekcji szkoleniowej).