Madame Edith

Dlaczego Savoir Vivre

Pragnę niniejszym blogiem odczarować określenia takie jak „bon ton”, „Savoir Vivre”, „dobre maniery”.

Pragnę pokazać, poprzez wiele przykładów z życia wziętych, że bycie osobą kulturalną jest czymś bardzo pomocnym i ułatwiającym życie oraz, że z dobrymi manierami spotykamy się praktycznie wszędzie, choć może inaczej to nazywamy.

Pragnę udowodnić, że osoba kulturalna, to wcale nie osoba słaba, której można wszystko, za przeproszeniem, wcisnąć, wmówić i ustawić na koniec kolejki.

Savoir Vivre to wszystko co nas otacza, a więc: ubiór, dobra książka, wizyta w teatrze, krótka rozmowa o pogodzie, wyjazd do Krakowa, przyjęcie gości z Japonii, korek na ulicy, pocałunek w dłoń, komplement, pierwszeństwo, drobne w szatni, zbyt wyzywający dekolt w pracy, butonierka, święta, prezenty, obrządki, zwyczaje…

Dobre maniery to zarówno właściwe spożywanie posiłków, jak i ich przygotowywanie, zapraszanie do restauracji na formalne przyjęcie, jak i goszczenie przyjaciół w domu.

Savoir Vivre to znajomość alkoholi i umiejętność ich podawania, picia, mówienia o nich, mówienia przy nich (toasty), to także umiejętność ich odmawiania w sytuacjach mało komfortowych.

Blog na temat dobrych manier, który mam przyjemność prowadzić, to miejsce, w którym można odnaleźć wiele ciekawych elementów naszego codziennego życia (24 godziny na dobę), znaleźć odpowiedzi na trudne pytania, które czasem będą zaprezentowane w krzywym zwierciadle, a czasem przedstawione bardzo poważnie. Czasem sięgniemy do odległego – pozornie – tematu, by wydobyć te niuanse, które są istotne dla dobrych manier i osób, które się nimi posługują, lub powinny posługiwać. Porównamy tzw. starą szkołę i nowe tendencje, ocenimy co lepsze.

Dlaczego dobre maniery 24?

Dlatego, że sztuka życia w swoich wielu odsłonach jest fascynująca!
Dlatego, że nie zachowujemy się elegancko i taktownie od 8:00 do 17:00. Człowieka kulturalnego charakteryzuje to, że jest kulturalny 24 godziny na dobę.

Zapraszam do komentowania, niezgadzania się ze mną i polemizowania.

Z wyrazami głębokiego szacunku
Adam Jarczyński